Grammostola rosea

Jedná sa o horský druh pavúka, ktorý obýva terénne nerovnosti, kde si robí nory. Pochádza z Chile. Dorastá do veľkosti 6 - 7 cm, rozpätie nôh má zhruba 15 cm. Grammostola rosea ja často chovaný mierny druh, ktorý obvykle ani nevyčesáva obranné chĺpky. Je aktívny prevažne podvečer a v noci. Telo tohto vtáčkara je hnedé, hlavohruď ružová. Je známych viacero farebných variácii s rôznymi odtieňmi ružovej a červenej. Dospieva vo veku 5 rokov.

Terárium zriaďujeme jednoduché, s rozmermi 30 x 20 x 20 cm, orientované na šírku, keďže ide o zemný druh. Teplota by sa mala pohybovať medzi 23 – 25 stupňov, vlhkosť 50 – 60 percent. Potrebný je úkryt a plytká miska s vodou. Ako substrát je vhodné kokosové vlákno, rašelina, prípadne oboje zmiešané. Substrát treba navýšiť do 10 cm a niektoré miesta občasne rosiť. V suchej časti substrátu je dobré umiestniť úkryt.

Párenie tohto druhu nie je jednoduché. Kým dôjde k samotnému aktu, samica môže napadnúť a usmrtiť niekoľko samcov. Kokón vytvára asi po 6 týždňoch a zhruba o mesiac z neho vyliezajú mláďatá. V kokóne býva 100 - 200 vajíčok.