Brachypelma smithi

Je jedným z najkrajších pomerne rozšírených zemných pavúkov. Vďaka svojej mierumilovnosti sa často odporúča ako pavúk vhodný pre začiatočníkov. Brachypelma smithi patrí k najpokojnejším vtáčkarom. Výnimočne sa bráni, a to iba vyčesávaním chĺpkov z bruška alebo únikom.

Jeho tmavé telo má výrazný oranžový lem na hlavohrudi a priečne pruhy na končatinách. Telo tohto pavúka dosahuje veľkosť asi 6 - 7 cm, rozpätie nôh  14 - 16 cm. Pochádza z Mexika. V prírode sa tento druh ukrýva pod úlomkami kôry alebo v norách.

Pre chov je vhodné terárium s rozmermi 30 x 20 x 20 cm, orientované na šírku, keďže pavúk sa zdržiava na zemi. V teráriu nesmie chýbať úkryt a plytká miska s vodou. Ako substrát je vhodné kokosové vlákno, rašelina alebo ich zmes. Substrát treba navýšiť približne 7 - 10 cm a miestami pravidelne rosiť. Teplota sa odporúča okolo 28°C, vlhkosť 70%. Kŕmime cvrčkami, švábmi, červami.

Brachypelma smithi dospieva vo veku 3 rokov. Po úspešnom párení samica vytvorí do 6 týždňov kokón, po 7 - 10 týždňoch vylieza z kokóna do 800 mláďat.