Agama kočinčínska

(Physignathus cocincinus)

Často sa jej hovorí aj Agama vodná. Jedná sa o stromového jaštera, žijúceho blízko vodných plôch v tropických dažďových pralesoch v okolí Indie, Vietnamu, Číny a Thajska. Dorastá až do dĺžky 1m, z čoho asi 2/3 tvorí chvost. V zajatí sa pri optimálnych podmienkach môže dožiť aj 15 rokov.

Kŕmime ju hmyzom ako sú cvrčky, šváby, zophobasy a mäkkým ovocím. Dospelý samec zvládne aj holíča či skákavku. Neodmysliteľný je aj pravidelný prísun vitamínov, v ktorých obaľujeme potravu.

Terárium pre Agamu kočičínsku musí byť priestranné do šírky aj výšky s veľkou nádobou na vodu. Nutné je aj vyhrievanie, aj keď Agama kočičínska sa veľmi nevyhrieva, o to radšej sa kúpe. Teplota v teráriu by sa mala pohybovať v rozmedzí 26°-30°C, v noci o pár stupňov menej. Vlhkosť vzduchu by nemala klesnúť pod 80 percent. Nesmieme zabudnúť ani na vetvy s listami, hoci aj umelými, kde zvieratko nájde svoj kľud. Pokiaľ chceme chovať skupinku, platí to isté, čo pri Agame bradatej, na jedného samca pripadajú 2 - 3 samice. 

Správne zazimovanie zvyšuje šance úspešného rozmnožovania. Agamy kočičínske sa pária v zime a na jar. Do leta spravidla nakladú vajíčka. Samica zahrabáva 5 - 15 vajec do jamky vo vlhkom substráte. Vajíčka treba čo najskôr premiestniť do inkubátora s teplotou okolo 28°C. Od výšky teploty závisí aj samotné liahnutie, čo je asi 2 - 3 mesiace po znáške.