Agama bradatá

(Pogona vitticeps)

Agama bradatá je jašter miernej povahy, vhodný pre začínajúcich teraristov. Ide o stredne veľkého plaza, s dĺžkou tela 45 - 55 cm vrátane chvosta. Existuje viacero farebných foriem od pieskovej až po červenú. Agamy sa dorozumievajú rôznymi polohami tela, kývaním hlavy, nafukovaním hrdelného laloku, mávaním končatinami alebo hrabaním.

Terárium

Ideálne je chovať každého jedinca osobitne. Pri skupinovom chove môžu byť v jednom teráriu iba samice alebo samec a 2 - 3 samice. Pri skupinke platí, že všetky agamy musia byť zhruba rovnako veľké. Dvoch samcov v jednom teráriu nechováme, pretože by si ubližovali.

V teráriu musíme zabezpečiť dostatočný priestor. Ak je terárium primalé, agamy trpia úzkosťami a tiež to nepriaznivo ovplyvňuje ich rast. Pre jednotlivca sa odporúča terárium 100 x 50 x 50 cm s orientáciou na šírku. Veľmi dôležité je vetranie s cirkuláciou vzduchu, teda dva vetracie otvory oproti sebe.Teplota v teráriu by sa mala pohybovať medzi 28 - 32°C. Ako substrát sa používa piesok. Základné vybavenie terária tvorí miska s vodou, kamene a skrýše. Vhodná je 3D stena, ktorú agamy s obľubou využívajú. Ak chceme dekoráciu vo forme zelene, použijeme umelé rastlinky.

Potrava

Agamy sa živia predovšetkým hmyzom. Veľkosť potravy nesmie presahovať šírku hlavy. Najvhodnejším hmyzom na kŕmenie Agamy bradatej sú cvrčky a kobylky, občas múčne červy. Denne môžeme podávať aj rastlinú potravu, šalát, púpavu, čínsku kapustu a pod. Agamy si pochutia aj na ovocí, ktoré dávame len zriedka, lebo vo veľkom množstve neprospieva ich zdraviu.

Rozmnožovanie 

Obdobie párenia nastáva zvyčajne po zime. Asi 25 – 45 dní po oplodnení samička nakladie zhruba 20 vajíčok do jamiek, ktoré si vopred vyhrabala. Potom vajíčka zahrabe a navŕši kopou vlhkého substrátu. Vajíčka inkubujeme pri teplote 29-30°C a denne rosíme. Mláďatká sa liahnu po 60 až 72 dňoch.