Gekon pestrý

(Paroedura pictus)

 

Známy je aj pod menom gekon madagaskarský, pretože sa vyskytuje sa na africkom ostrove Madagaskar. Ide o menšieho gekona, dorastá okolo 15 cm. Je do hneda sfarbený, podkladová farba je tmavá a kresba je o niečo svetlejšia. Má veľké oči s vertikálnou zrenicou, z čoho vyplýva, že ide o nočný druh. Prsty majú príchytné lamely, ktoré slúžia na šplhanie po hladkých stenách terária. Lamely však nie sú vyvinuté ako u iných gekonov. Tento druh ich dokáže využiť len v mladosti, dospelé gekony lamely už neunesú. 

Gekon pestrý je pomerne ľahko chovateľný. Chová sa často v skupinkách, jeden samec a 2 - 3 samice. K chovu skupinky stačí terárium 50 x 40 x 30 s pieskom, úkrytmi a menšou miskou s vodou. Teplota v teráriu by sa mala pohybovať medzi 28 - 32 ° C. Pri kŕmení treba dbať na dostatok vitamínov a minerálnych látok. Na kŕmenie gekonov pestrých sa hodí všetok hmyz primeranej veľkosti (cvrčky, šváby, lúčne kobylky, občas múčne červy a zophobasy). 

Aj napriek jednoduchému chovu sa pomerne často vyskytujú niektoré problémy. Tieto gekony sú veľmi náchylné na rachitídu. preto im treba posypávať substrát rozdrvenými vaječnými škrupinami a veľmi dôležté je obaľovať potravu vo vitamínovej zmesi. Ďalší problém sa týka chovu v páre. Gekony pestré sú schopné páriť sa príliš skoro, a to už v 6 mesiacoch, ale čoskoro sa vyčerpajú. Preto je lepšie množiť ich až v jednom roku. Mláďatá gekonov pestrých mávajú zase problémy so zvliekaním.

Pozri si aj: prvé mláďa