Pavúky

Čo je dôležité pri výbere vtáčkara

V prvom rade treba zhodnotiť svoje skúsenosti s chovom pavúkov a podľa toho si vybrať vhodný druh. Od veľkosti druhu závisí veľkosť terária. 
Pavúk potrebuje takú veľkú nádobu, aby mohol bez problémov roztiahnuť nohy pri zvliekaní. Pavúky spravidla nie sú náročné na chov. Nevyžadujú veľkú pozornosť, pokiaľ im vytvoríme vhodné podmienky. Zvýšenú pozornosť však treba venovať mláďatám, ktoré rastú a častejšie sa aj zvliekajú. Chováme ich v nádobke veľkej ako je 1 a pol násobok ich tela, aby sa cítili bezpečne a mohli ľahko loviť. Pre začiatočníka je menej náročný dospelý jedinec.

Vtáčkare sa delia na 3 základné skupiny:

Zemné

Sú najrozšírenejšie chované pavúky. Zdržiavajú sa väčšinou na zemi, preto treba venovať veľkú pozornosť najmä substrátu v teráriu. Ideálna je zmes lignocelu a rašeliny, lebo dlho drží vlhkosť. Rosíme ale iba časť terária, aspoň polovicu necháme suchú. Zemné pavúky potrebujú úkryt, kde sa cítia bezpečne. Môže to byť kôra, kvetináč, či škrupina z kokosového orecha, ktorú vložíme do suchej časti terária. Nesmie chýbať plytká miska s vodou. Zemné pavúky, napr. Lasiodora, Brachypelma a Grammostola sú vhodné pre začínajúcich chovateľov.

Stromové

Celý život prežijú v korunách stromov, kde si budujú svoje pavučinové hniezda. Je ich veľmi veľa druhov a každý má iné nároky na životné podmienky. Vo všeobecnosti potrebujú dostatočne vysoké terárium s menšou vrstvou substrátu, vybavené vetvami a rastlinami. Dbáme na dobré vetranie, aby sme zabránili plesniam na konároch a kôre v teráriu. Samozrejmá je aj miska s vodou, hoci väčšina stromových vtáčkarov pije vodu stekajúcu po kôre pri rosení. Patria sem: Avicularia, Heteroscodra, Stromatopelma a iné.

Avicularia versicolor

Norové

Väčšinu života prežijú zahrabané v substráte vo svojej nore, preto pre mnohých chovateľov nie sú príliš atraktívne. Ich aktivita je najintenzívnejšia podvečer a v noci. Táto skupina zahŕňa aj krásne sfarbené, ale nebebezpečné druhy ako Haplopelma lividum alebo Selenocosmia perboomi. Norové druhy potrebujú dostatočnú výšku substrátu, ktorý využívajú ako stavebný materiál na spevňovanie svojich chodieb. Taktiež nesmieme zabúdať na napájačku a udržiavanie vzdušnej a pôdnej vlhkosti.

Haplopelma lividum

Pozri si aj: Pavúčie zaujímavosti