Gekon panenský

(Lepidodactylus lugubris)

Tento drobný gekon dorastajúci do veľkosti 10 cm pochádza z Austrálie. Jeho sfarbenie je skôr nevýrazné, v rôznych odtieňoch hnedej, v závislosti od okolia, najmä teploty. Bruško má žlté, môžu byť na ňom nepravidelné čierne bodky. Chrbát zvýrazňujú svetlejšie a tmavšie pruhy. Na končatinách má lamely, ktorými sa prichytáva na skle alebo inom hladkom povrchu. Vydáva tikavé zvuky.

Na prvý pohľad tento ničím nezaujímavý drobec sa dokáže veľmi rýchlo pohybovať, dokonca aj skákať. Lepidky sú dosť plaché, vyruší ich aj najmenší pohyb. Jedná sa však o veľmi nenáročné zvieratko s nočnou aktivitou, vhodné aj pre začiatočníkov alebo malých teraristov. 

Stačí mu malé terárium orientované na výšku (25x25x30). Treba ho ale dobre utesniť, aby z terária neunikalo krmivo či mláďatá, ktoré sú skutočne drobné. Tieto gekony nie sú náročné na podmienky, vyhovuje im izbová teplota. Terárium treba vybaviť úkrytmi a konármi. Ako substrát možno použiť piesok, rašelinu, drobný štrk. Ja mám zmes piesku a rašeliny, pretože dobre drží vlhkosť. Lepidky si pochutia na drobnom hmyze a ovocných kašičkách, posypanými vitamínmi. Denne im rosíme sklo a listy rastlín.

                    vajíčka                           

Na gekonovi panenskom je asi najzaujímavejší jeho spôsob rozmnožovania. Ide o partenogeneticky rozmnožujúci sa druh, čo v preklade znamená, že samičky kladú oplodnené vajíčka bez prítomnosti samcov. Samci tohto druhu sa liahnu len ojedinele, spravidla vtedy, keď bola samička priamo oplodnená samcom. Pohlavne dospievajú asi v jednom roku. Vajíčka lepia (vždy dve vedľa seba) na stenu terária, do bambusovej dutiny, alebo kdekoľvek. Zhruba po 2 - 3 mesiacoch sa liahnu malé, asi 2- centimetrové gekoníky, ktoré sa hneď aj zvliekajú.

vajíčka pred vyliahnutím                   a po vyliahnutí